Vtiskněte vaším dveřím punc originality prostřednictvím kliky

Kliky, zámkové rozety, dveřní koule a štíty by měly skvěle padnout do ruky a zajistit jednoduché ovládání zámků a rovněž přispět ke vzhledu dveří. Kliky ke dveřím mohou představovat originální dekoraci. Přesto, že pozornost upoutají především dveře, na kliku by se nemělo pohlížet, jako na něco méně. Svým vzhledem a stylem se výrazně podílí na celkovém dojmu.

Kliky různých tvarů a stylů

Dnes není žádný problém sehnat designové kliky ke dveřím v různých stylech. Interiérové kliky na rozdíl od těch venkovních nehrají až tak velkou roli, co se bezpečnosti týká. Zde máme možnost vybírat z pestré škály materiálů, tvarů i barev. Od kovaných, plastových, hliníkových, nerezových dokonce i kombinací více materiálů. K nejčastěji používaným interiérovým klikám patří plastové, hliníkové, ale i z oceli. Výjimku netvoří ani méně typická řešení, jako je sklo, dřevo či keramika. Materiál i vzhled vždy volíme v závislosti na samotném stylu dveří a vybavení interiéru. Nutno podotknout, že co se tvaru a vzhledu týká, nechybí mezi klikami z plastu nápadité kousky. Kliky mohou být různě kroucené, ohýbané a tvarované tak, že absolutně nepřipomínají klasickou kliku. Jejich volba je už čistě osobní preferencí.

Na co se zaměřit před výběrem kliky

Než si vybereme vhodnou kliku ke dveřím, je potřeba přemýšlet, zda bude sedět s celkovým stylem. Neméně důležitá je také funkčnost a rozčlenění podle toho, jak bude daná klika využívána – namáhána. Dveře od ložnice budou pravděpodobně méně frekventované než dveře do vstupní haly, kde denně projde celá rodina i několikrát během dne. Stejně tak dveře toalety, koupelny a dalších místností. Některé kliky budou plnit pouze funkci otevírání a zavírání dveří. Pak se nemusíme soustředit na zámek. Ovšem některé dveře je potřeba i uzamknout.

Fotografie publikována se svolením aopsan Photography/FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte