Znáte příběh Coca coly?

Coca cola každoročně figuruje mezi televizními reklamami hlavně teď, v období Vánoc. Lidé ji milují už více než sto let. Přesto mnoho lidí neví, co vlastně pije. Zajímavé je podívat se také do historie na její vznik, výrobu. Na její příběh.

Historie

v devatenáctém století přišel John Pemberton s receptem na Coca colu, tehdy „obyčejný nápoj“. Ten se nejdříve prodával v lékárně, dokonce na recept. Nápoj měl velmi povzbuzující účinky a léčil únavu. Protože se však ročním prodejem nevydělalo dost peněz na další výrobu, účetní Pembertona, Frank Robinson, vytvořil originální název, který známe dodnes a přinesl rovnou i logo, kterému dominuje jedinečný rukopis. Tak vznikly první reklamy Coca coly.

Tajemný recept

Pemberton brzy umřel a originální recept směl používat jen jeho syn Charley. Původní recept obsahoval hlavně výtažky z koky a alkohol. Kokain se od roku 1903 do nápoje nesměl dále přidávat. Bezkokainovým nápojem se však Coca cola stala až v roce 1929. Zvláštní je to, že i tak se stopy výtažků z listů koky v Coca cole objevují dodnes.

Záchrana v létě i v zimě

Sladký nápoj dostal svůj první slogan roku 1921. Zněl „Žízeň nezná roční období“. To znamenalo jediné – Coca colu nevyhledávali lidé jen v létě jako osvěžení, nápoj se stal i jakýmsi symbolem Vánoc a zimy celkově.

Součást historie Fanty

Coca cola začala ve třicátých letech minulého století vzkvétat v Německu, které však se začátkem druhé světové války přišlo o potřebné ingredience. Proto se přišlo s jiným nápojem, který obsahoval zbytky suroviny z výroby Coca coly, cukr a ovoce. Dostal název Fanta, který pochází z německého slova označující fantazii. Dnes je vedle Coca coly právě Fanta nejoblíbenějším nápojem na celém světě.

Dnešní pohled

Dnes patří Coca cola mezi nejprodávanější produkty. Existuje několik variant. Od klasické před Zero, Light nebo Sherry. Přesto, že je tento sladký nápoj rozšířen hlavně mezi mládeží, podle několika odborníků by se měla prodávat až od 15 či 18 let. U dětí totiž může způsobit hyperaktivitu, obezitu, cukrovku.

Víte, co pijete?

Nemá cenu zdlouhavě rozepisovat složky, které Coca cola dnes obsahuje. Co však stojí za zmínku je fakt, že mnoho lidí si kupuje Coca colu za jediným účelem – dokáže vyčistit záchod a dokonce ji někteří lidé používají na čištění motorů nákladních automobilů. Kromě toho, že také dokáže rozežrat rez, jako jedna z mála věcí dokáže odstranit krvavé skvrny. Co to potom dělá s naším tělem?

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte