Jak napsat životopis aby dokázal zaujmout

Každý uchazeč o zaměstnání přemýšlí nad otázkou, jak napsat životopis. Možná se to na první pohled zdá jednoduché – přeci jen kdo by nezvládl vypsat souhrn pracovních zkušeností, doplnit to o základní údaje a na závěr připsat pár pozitivních vlastností. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není a mnoho lidí díky svému životopisu při ucházení se o místo pohoří – a přitom úplně zbytečně. Chcete vědět, jak napsat životopis, aby dokázal zaujmout potencionálního zaměstnavatele a zvýšil tak vaše šance na trhu práce? Pak si nenechte ujít dnešní článek, kde jsme pro vás připravili několik užitečných tipů.

Jak napsat životopis, který neskončí na dně koše?

Pokud se ucházíte o zaměstnání, s největší pravděpodobností se o konkrétní pracovní pozici neucházíte sami. Z toho plyne jediné: musíte v záplavě dalších žadatelů zaujmout a svým životopisem přilákat tolik pozornosti, že jako řada dalších neskončí bez přečtení na dně koše personalisty. Jak na to se dozvíte v následující řádcích.

  1. Hlavička životopisu: základní údaje

    Hned zkraje začněte tím, že uvedete základní kontaktní údaje. V tomto případě je nutné zmínit jméno, příjmení, aktuální telefonní číslo a emailovou adresu. Email by měl být seriózní, proto sem nepište adresy typu „lucnikvitko“ nebo „smoulinka“. I takové maličkosti dokážou odradit.

  2. Tělo životopisu: pracovní zkušenosti

    Dále pokračujte vyplněním všech pracovních zkušeností. Nepodléhejte nutkání něco si vymýšlet a psát si sem zkušenosti, které ve skutečnosti nemáte. Pracovní zkušenosti řaďte chronologicky od nejaktuálnějšího po nejstarší. Pokud máte kontakty na bývalé nadřízené, můžete je zmínit.

  3. Závěr životopisu: dovednosti, znalosti, vlastnosti

    Do závěru životopisu určitě patří zmínka o vašich dovednostech, znalostech a vlastnostech, které chcete vyzdvihnout. Nepište sem, že jste choleričtí a máte problém respektovat autoritu – možná to jsou pilíře vašich vlastností, ale pokud chcete zaujmout a práci získat, pak si tímto jedině uškodíte. Umíte na počítači? Pak to sem napište! Ovládáte nějaké programy? Pak to určitě zmiňte!

Ani krátký, ani dlouhý

Obecně platí, že by životopis neměl přesáhnout dva listy, přičemž popsaný byste měli mít jen jeden papír. Delší životopisy stejně nikdo nečte, ba naopak působí zbytečně obsáhle. Zde se proto držte pravidla, že méně je více. Pokud se rozhodnete připojit fotografii, pak zapomeňte na nějakou rozvernou momentku z párty u kamaráda a raději vsaďte na seriózní fotografii, kde se sami sobě líbíte. Do životopisu nepište počet dětí, rodinný stav, datum narození ani povolání manžela či manželky.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte