Jak vyléčit afty

Brání vám v jídle, nemůžete kvůli nim pořádně pít a každé slovo je pro vás čím dál větším utrpením – není se proto čemu divit, že vaší hlavou koluje jen jedna jediná otázka: jak vyléčit afty? Jedná se o onemocnění virového původu v podobě drobných bělavých či nažloutlých vřídků dosahujících velikosti až několika milimetrů, které vám dokáže značně zkomplikovat život, nemluvě o skutečnosti, že se jedná o onemocnění poměrně nakažlivé a hodně bolestivé – i jeden malý vřídek dokáže vyvolat neskutečné bolesti. Jakmile se afty objeví, není na místě jejich přítomnost podceňovat, ba naopak to chce situaci co možná nejrychleji řešit. Jak vyléčit afty si řekneme v dnešním článku.

Proč afty vznikají?

Afty se nevyhýbají malým ani velkým, ženám ani mužům – zkrátka se objevují u každého z nás bez ohledu na věk či pohlaví. Příčin jejich vzniku je celá řada, ovšem nutno zmínit, že se nejedná o kdovíjak nebezpečný virus, ba naopak afty jsou důsledkem našeho životního stylu. Mezi nejčastější příčiny vzniku tohoto virového onemocnění patří:

  • nadměrný stres
  • nízká imunita
  • nedostatek vitamínů
  • očekávaná menstruace
  • příliš tvrdý kartáček na zuby
  • alergie na konzervanty v pokrmech
  • konzumace kořeněných jídel
  • kouření
  • pití tvrdého alkoholu

Prevence virového onemocnění

Člověk zpravidla nikdy neodhadne, kdy se u něho afty objeví. Zpočátku se projeví jako malá boulička na jazyku, dásních nebo vnitřní straně tváře, která se bez včasného zásahu promění v malou prohlubeň, která o sobě bude dávat vědět. Nejúčinnější prevencí proti aftům je dostatečná imunita a vyvážená životospráva. Neměl by vám chybět vitamín C a B, rovněž byste neměli zapomínat na důslednou ústní hygienu.

Jak vyléčit afty – nejúčinnější metody

Pokud se nám v ústech objeví byť jeden jediný vřídek, chceme se jej co možná nejrychleji zbavit a konečně si tak ulevit od komplikací a bolestí. Následující řádky vám prozradí známé metody, pomocí kterých můžete proti aftům vyrazit do boje.

Cibule: cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, díky čemuž napomáhá vaší obranyschopnosti.
Francovka: kousek vaty nechte nasáknout francovkou a přiložte ji na vřídek, který tímto postupem vypálíte. Sice to bolí, ale rozhodně to pomáhá.
Řepík: několik přiložených lístků sušeného řepíku lékařského by mělo bolestivé afty, které napadly vaší ústní dutinu poslat k šípku.
Kvasnice: máme na mysli ty pivovarské, které seženete v každé lékárně a které mají vynikající účinky při léčbě zánětů a rovněž jsou vhodné i jako prevence.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte