Jak zaujmete při pohovoru?

Zvládnout přijímací pohovor není kvantová fyzika, přesto u něj spoustu lidí neuspěje. Poradíme vám, jak se na pohovor připravit, abyste ho zvládli hned napoprvé.

Životopis

Životopis byl možná přílohou e-mailu, ve kterém jste žádali o zaměstnání. Přesto jej nezapomeňte přinést s sebou. Je možné, že vám budou klást otázky, které jsou již v životopise. Proto tam tazatele můžete odkázat, nebo mu je zručně zrekapitulovat a životopis pro vás může být oporou, abyste na nic důležitého nezapomněli.

Džíny nechte doma!

Pohovor si žádá výměnu riflí a tílka za oblek, v případě muže, anebo kostýmku, v případě ženy. Pokud tedy chybí zmiňované kousky ve vašem šatníku, rozhodně zajděte na nákup. Bez správného, formální oblečení na pohovor ani nemusíte chodit.

Úsměv s sebou

Před pohovorem dělejte to, co vás baví a naplňuje, co zažene strach a stres. Musíte být připraveni ukázat vaše opravdové, pohodové já. Je důležité umět se usmát. Samozřejmě není dobré být příliš uvolněný, stále je potřeba myslet na formální, mírně odměřené chování, nechat vtípky doma.

Nastudujte si informace o firmě

Důležitá je i domácí příprava v ohledu znalostí o společnosti, pro kterou chcete pracovat. Nemusíte znát všechny předchozí majitele ani počet zaměstnanců, ale je dobré znát stručnou historii výroby a služeb a dnešní postavení firmy na trhu.

Připravte se na otázky

Jsou otázky, na které se můžete připravit dopředu. Určitě mějte představu o platu, který byste chtěli vydělávat, připravte se i na dotaz typu: „Proč bychom si měli vybrat právě vás?“ Jsou tu i otázky, na které se připravte odpovědět „ne“. Zaměstnavatel nebo personalista se možná bude chtít dostat pod vaši kůži, nedovolte mu to. Neodpovídejte na to, kolik chcete mít dětí, kdy chcete mít svatbu, proč jste svobodní.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte