Foto: Občanská demokratická strana / Creative Commons / Attribution 2.0, Jan Zahradil
Česká politika připomíná nekonečný souboj osobních útoků. Zahradilovy výroky na adresu prezidenta Petra Pavla to potvrzují.
Bývalý europoslanec Jan Zahradil se v souvislosti se sporem kolem summitu NATO, který je už nějakou chvíli aktuální, pustil do prezidenta opravdu tvrdě. Když prohlásil, že má pocit, že Petr Pavel trpí „institucionální schizofrenií“, okamžitě tím zvedl mnoho lidí ze židle, jak redakci In-Lifestyle.cz neuniklo. Protože ať už má člověk na prezidenta jakýkoliv názor, podobná slova jsou pro většinu zkrátka daleko za hranou.
Politické spory ano, urážky ne
Rozpory mezi nynějším prezidentem Petrem Pavlem a vládou nejsou ničím novým. V demokratických zemích obecně je naprosto normální, že se politici neshodnou na zahraniční politice, armádě nebo obecně fungování státu. Jenže něco jiného je přece jen spor o kompetence a něco úplně jiného jsou ryze osobní útoky, které už začínají připomínat spíš hospodské hádky než politickou rozepři.
Používat v politickém boji slova spojená s psychickými nemocemi je navíc mimořádně nešťastné. Schizofrenie je ve skutečnosti dost vážná diagnóza, se kterou bojují tisíce lidí. Dělat z ní prachobyčejnou nálepku pro politického soupeře působí necitlivě a mnozí lidé na sociálních sítích to brali velmi negativně. „Tohle už není politika, ale osobní dehonestace,“ napsal Ondřej.
Petr Pavel ukázal, jak vypadá jeho běžný den: „Miláček,“ lichotí mu mimo dalších Linda Finková
Útoky na prezidenta se v poslední době opakují stále dokola, hlavně z okruhu Motoristů. Jednou je Pavel označovaný Macinkou za „lampasáka“, jindy za člověka, který údajně škodí vládě, za lídra opozice, teď dokonce padnou narážky na psychický stav. Pořád stejné konflikty. Pořád stejná témata. Pořád stejné osobní výpady. Přitom jde o záležitost, kterou by si všichni zúčastnění mohli (a měli) vyřešit interně.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Pavel působí klidněji než jeho kritici
Na celé situaci je paradoxní ještě jedna věc. Petr Pavel na útoky většinou reaguje klidně a věcně, což část veřejnosti vnímá pozitivně. I proto si udržuje relativně stabilní podporu. Nevyhýbá se kritice, ale zároveň se nepouští do osobních výpadů a drží spíše formální, reprezentativní tón. Možná i tím své oponenty dráždí.
Spor kolem summitu NATO přitom působí dojmem, že dávno nejde jen o zahraniční politiku. Spíš to vypadá jako další záminka k pokračování osobních válek. Jedna strana tvrdí, že prezident nereprezentuje postoje vlády. Druhá připomíná, že právě hlava státu má v otázkách bezpečnosti a zahraničních vztahů dlouholeté zkušenosti. A lidé to v podstatě kopírují a hádají se mezi sebou, která strana je ta jediná správná.
Zdroj: Autorský text redakce In-Lifestyle.cz na základě veřejně dostupných informací z webů Novinky, CNNPrimaNEWS, Instagram Petra Pavla
Přidejte svůj názor
Komentovat
Prezident Petr Pavel od svého nástupu udělal dost přešlapů , aby nebyl označován za nedotknutelného. A pokud bývalý odesák Zahradil napsal svůj osobní názor na poněkud schizofrenické jednání Petra Pavla, měl k tomu jistě důvod a ne jeden. Všichni jeho přešlapy a nevhodné chování a zásahy známe, jen se o nich zase tolik nepíše. Je vděčnější téma, že přišel Babiš na setkání s PP o 15 minut později. Mohl se omluvit, pravda. Chování poněkud buranské. O nic horší, než když prezident podá udání na svého vicepremiéra a ministra zahraničí.
Nevím,kdo se skrývá z e mailem doremila69,ale jedno musím říct. Vážně si někdo dovoluje urážet pana prezidenta? A navíc tak uboze jako to dělá Macinka,který otevřené vyhrožuje prezidentovi, nebo ten narcic Turek, který se otevřeně hlásí k nacistickým praktikám? Nemluvím ani o Babišovi, který je vedený ve složkách STB, jehož spolupracovnice je nepravomocně odsouzena pro dotační podvod a kdyby nebylo imunity tak by tam byl také, premiér této republiky, který šlape tak jak píská Macinka, protože se boji ho vyhodit z vlády pro jeho neschopnost, a vůbec nemluvím o této vládě, která chce ovládnout rozhlas a televizi, která porušuje rozpočtová pravidla a chce ochránit úpravou zákona Babiše. Porovnej tě si ,vážený pane ( nebo snad paní ) výroky bývalého prezidenta Zemana, že by na novináře vzal kališniky a další přešlapy, jako virózu při prohlídce korunovačním klenotů, kdy i laik na první pohled poznal,že nejde o virozu ale o důsledek návštěvy ruského velvyslanectví a přípitku tím, co připomíná vzdálené vodu (asi to byla opravdu viróza v tekutém stavu ) a proti tomu si postavte vystupování a chování pana prezidenta Petra Pavla, který snese srovnání s panem Havlem.
Jaký důvod vedl pana Zahradila k tomu, aby urážel pana prezidenta ? Je něco co ho k tomu vede, a nebo mu prostě pravda, kterou říká pan prezident prostě jen vadí natolik,že se musí snižovat k urážkám? Asi ano. Takže na základě posledních událostí,kdy si premiér této země dovolí naprosto úmyslně dostavit na plánovanou schůzku s nejvyšším představitelem této republiky o 15 minut později, vůbec se neomluvit a poté blábolit,že prosil o posunutí schůzky na 9.00, i když naprosto přesně věděl,že by pak pan prezident nestihl další slavnostní akci (v této souvislosti by mě zajímalo,zda by v případě že by schůzka byla od 9.00, kdy by zdržel pana prezidenta tak, že by nestihl další akci, komentoval nepřítomnost pana prezidenta republiky tak, že jen nemá zájem nebo ještě hůř) chci tímto naprosto veřejné požádat pana prezidenta,aby vůbec neváhal a podal na vládu kompetenční žalobu co nejdříve. Ono se totiž může stát, že vláda to,co slíbila ústy pana Babiše projednat v červnu opravdu v červnu projedná , protože 30. 6. je přeci červen a pak, když bude vláda trvat na svém už pan prezident podá žalobu, ale Ústavní soud ji nestačí do termínu zasedání NATO projednat . Když pan Babiš dokáže to co teď dělá,tak takový „faul“ mu vadit nebude.
Takže vážený /á pane/í toto jsou moje názory a stojím si za nimi naprosto pevné tak jako stojím za panem prezidentem. Podepsat se nestydím a neschovavam se za pomyslnou přezdívku.
Ať se skrývá za doremila 69 kdokoliv, má zkrátka pravdu. Prezident není nedotknutelný. Do Zemana se strefoval kdekdo. A kde jste se svými moudry a pohoršením tehdy byl Vy a Vám podobní? Zahradil nikdy neřekl nic co by nesedělo a v čem by si vymýšlel a neměl pravdu. Vždy měl velmi střízlivý úsudek. Já bych to na jeho místě řekl kulantněji. Je evidentní, že z dnešního prezidenta se klube kult osobnosti, v čemž ho podporují tací jako jste V. A nemyslím to jako urážku, ale jako holý fakt. Kdo něco proti Pavlovi řekne, hned ho všichni Vám podobní urážíte. A není moje vina, že v tom člověku na hradě vidím to, co on skutečně je a ne to co on by chtěl abych v něm viděl. Pořád je to normalizační komunista. A buď se přetvařoval tehdy, což bych možná i pochopil, nebo se nepřetvařoval a přetvařuje se dnes. Je to jen můj osobní pohled na toho člověka, který je i mým prezidentem, i když jsem tehdy nikoho z těch dvou bolševiků nevolil.