O svůj vzhled většina z nás s láskou pečuje. Utrácíme spoustu peněz za drahou kosmetiku, oblečení a kadeřníka. Zamýšlíme se však dostatečně nad tím, co tělu dodáváme potravou? Jíme rozmanitě, nebo v naší stravě převažuje stereotyp? Má naše tělo dostatek výživných látek, aby mohlo správně fungovat?
Plnohodnotné stravování se odrazí nejenom v podobě pěkného zevnějšku. Pestrou stravou účinně podpoříme i prevenci chorob. Ořechy a semena se řadí z hlediska výživy mezi velmi hodnotné potraviny. Obsahují spoustu zdravých tuků, bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálů. Jsou i cenným zdrojem vlákniny.
Zastoupení jednotlivých živin a ostatních důležitých prvků je u různých druhů ořechů a semen poměrně odlišné. Výčet účinků je tedy díky různým poměrům živin a ostatních prvků opravdu široký. Kupříkladu některé nám díky svému složení pomáhají snižovat cholesterol, jiné mají významné protizánětlivé účinky a další zase účinně bojují v prevenci proti rakovině. Ve stravě by se měly tyto potraviny vhodně střídat. Jako doporučené množství se uvádí 1-2 hrsti denně.
Důležité omega – 3 nenasycené mastné kyseliny
Hojně diskutované omega – 3 nenasycené mastné kyseliny nejsou dostatečně zastoupeny v naší stravě. Jedná se o esenciální mastné kyseliny nezbytné pro naše zdraví. Jsou velmi důležitou složkou prevence srdečně-cévních chorob. Mají protizánětlivé účinky a pomáhají v léčbě autoimunitních onemocnění. U dětí napomáhají rozvoji mozkových funkcí. Jejich dostatek je nezbytný pro zdravý vývoj mozku dítěte ještě před jeho narozením!
Tělo si je neumí vytvořit samo, a tak musí být přijaty potravou. Jsou obsaženy především v tučných mořských rybách, ale nacházejí se právě i v některých druzích ořechů a semenech. Tuto informaci ocení i lidé, kteří maso z nějakého důvodu nekonzumují. Mezi skvělý zdroj omega – 3 nenasycených mastných kyselin patří např. vlašské ořechy, lněné semeno, chia nebo třeba konopné semeno.
Namáčení ořechů a semen
Podle posledních poznatků vitariánské neboli tzv. živé stravy (raw food) je vhodné neloupané ořechy a semena před konzumací namáčet a případně nechat klíčit. To samé se doporučuje u určitých druhů obilovin a luštěnin. Rozkládá se v nich tak kyselina fytová a inhibitory enzymů, které se ve zmiňovaných potravinách přirozeně vyskytují. Kyselina fytová a inhibitory enzymů mají za úkol chránit před předčasným klíčením (tzn. při nedostatku vody a slunce). V organismu však brání správnému vstřebávání živin a mohou být příčinou trávicích obtíží.
Lezou vám ořechy a semena mezi zuby? Nebaví vás jejich chroupání „jen tak“?
Z ořechů a semen se vyrábějí i kvalitní oleje lisované za studena. Užití do zálivek a salátů je velmi jednoduché a přitom tak prospěšné! V dnešní době se stávají ořechy a semena běžnou součástí sladkých i slaných pochutin. Receptů koluje mezi lidmi nepřeberné množství. Nalezneme je v sušenkách, čokoládách, omáčkách, vyrábějí se z nich mléka atp. Celkem novinkou jsou tzv. raw krekry, které ořechy a semínky přímo překypují. Můžeme jimi nahradit nezdravé smažené brambůrky a prospět tak svému zdraví!
Obrázek: pixabay.com