Předem bychom si měli vysvětlit, co to vůbec cvičení pilates je. Cílem tohoto cvičení, je zapojení všech svalů v těle. Pokud u pilates vytrváte, dosáhnete výborných výsledků, jako je ploché bříško, pevný zadek, pružné a ohebné tělo a zpevněná páteř. Součástí cvičení pilates, je i nauka správného dýchání. Dobře prováděné cviky vedou k odstranění návyků nesprávného držení těla. Tím pomůžete odstranit bolest páteře, potíže s dýcháním, snížíte nadváhu a neobratnost.
Cvičení musí být prováděno s největší pečlivostí a teprve po zdolání základů se začnou objevovat první účinky. Pokud se rozhodnete právě pro cvičení pilates pamatujte, že cviky musíte provádět pomalu a vědomě. Mezi důležité body patří dodržení cvičebních pravidel, která jsou pro úspěšný výsledek velmi důležitá. Pokud zvládnete začátek, zhruba po měsíci nastane ten správný čas, pokračovat dál. Tento druh cvičení vyžaduje naprosté soustředění a každý týden přibude nový cvik.
Základní pravidla pilates
- Držení těla
- Dýchání
- Koncentrace
- Plynulost pohybů
- Výdrž
- Centrování
- Koordinace
Jak pilates vzniknul
Pilates se zrodil díky pána jménem Joseph Hubertus Pilates v Německu. Cvičení vzniklo už více než před sto lety. Původně se jmenovalo kontrologie, protože pan Pilates věřil, že pomocí mysli lze kontrolovat svaly. Cílem metody bylo převzetí kontroly nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho pružnost. Pan Pilates, byl v mladém věku velmi často nemocný a ani lékaři mu nedokázali pomoci. Proto se rozhodl vzít svůj „osud“do vlastních rukou. Jako léčbu zvolil právě posilování a zocelení svého těla. V dospělosti jeho kroky míří do Ameriky, kde si zřídil soukromé cvičební studio. Právě tam vznikl cvičební program pilates. Ne všechny cviky z pohledu fyzioterapie, se však zdály být prospěšné. Většina z nich, ale přetrvává až do dnešní doby. Cvičení pilates prošlo velkou řadou změn, základ však zůstává neměnný.
Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net