Sama moc dobře ví, jaké je to bojovat s psychikou, která není v rovnováze. Podle jejího názoru se špatný psychický stav dětí stále bagatelizuje.
Herečka a zpěvačka Eva Burešová našla už v minulosti odvahu otevřeně hovořit o svých psychických problémech, které ji provázejí od dětství. Osobní zkušenosti ji také vedly k tomu, aby se do problematiky psychického zdraví dětí sama zapojila. Nad dětskou psychikou se podle ní stále mává rukou.
S tím, že sama někdy bojuje s psychikou, se už dlouho netají
Eva Burešová se už v minulosti svěřila, že úzkostnými stavy trpí od dětství. Měla dokonce období, kdy nedokázala vycházet z bytu, a zažila si i panické ataky. Sama tak dobře chápe, čím si některé děti a dospívající musí procházet. Jak uvádí web ŠanceDětem, data ukazují na enormní nárůst psychických potíží u dětí v posledních letech. Podle Národního ústavu duševního zdraví je až 40 % deváťáků depresivních a 30 % trpí úzkostmi.
Eva Burešová se tak sama aktivně zapojuje do pomoci těmto dětem. V rámci projektu (ne!)ZÁVISLÁ navštěvuje dětské psychiatrické kliniky a účastní se besed s mladými pacienty. „Pořád dáváme dětskou psychiku na druhou kolej. Říkáme: To je puberta, z toho vyrosteš. Moc to neřeš… Ale tohle není vůbec v pořádku!“ řekla Eva Burešová pro Deník.
Eva Burešová dojala fanoušky nádherným vzkazem pro svého tatínka. Popřála mu tak k narozeninám
Problémy dětí se bagatelizují
Často se tak setkává s dětmi, které čelí vážným problémům, včetně šikany a pokusů o sebevraždu. Ve společnosti podle ní stále přetrvává stigma spojené s psychickými problémy, a to i mezi veřejně známými osobnostmi. „Ty děti mají totiž pocit, že jsou nejhorší na světě a nikdy nic nezvládnou. Všude vidí samé ‚dokonalé ikony‘ a pak si říkají, co je s námi špatně, proč nemůžeme být také tak dobré… Přitom si neuvědomují, že ty ‚ikony‘ mají úplně stejné problémy. A proč to tak je? Protože o tom ti lidé nemluví!“ dodává.
Sama se také snaží budovat důvěrný vztah se svými vlastními dětmi, aby se nikdy nebály přijít svěřit. I když se jen těžko zabraňuje tomu, aby se dítě stalo obětí šikany, rodiče mohou budováním pevného a bezpečného vztahu se svými dětmi přispět k tomu, aby se riziko psychických problému u dětí snížilo. A pokud rodiče zaznamenají známky psychických potíží u dítěte, je důležité je nebagatelizovat a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc.
Zdroj: Autorský text, Deník, ŠanceDětem