Rady a tipy pro matku samoživitelku

Maminek „samoživitelek“ je v České republice jak máků a neustále jich přibývá. Situace na pracovním trhu není nijak růžová.  Dá se vůbec předejít finančním problémům? Přinášíme pár rad a tipů, jak se zachovat, abyste se do takto tíživé situace vyplývající z této nesnadné životní role vůbec nedostaly.

Důležité je v prvé řadě zmínit, že matky pečující o své potomky samy, mají na trhu práce mnohem omezenější možnosti. Faktorů, jež situaci znevýhodňují, existuje nespočet. Od flexibilní pracovní doby, časté absence z důvodů nemoci malých dětí, neodpovídající finanční ohodnocení až po jiné rodinné krize. Přestože se zcela určitě jedná o diskriminační prvky, stále se bohužel s nimi setkáváme. Finančně dobře ohodnocená práce je však při výchově dětí bez pomoci tatínka, stěžejní. Pro maminky samoživitelky většinou nepřichází v úvahu práce na zkrácený úvazek. Spíš jen nárazové brigády a další podobné formy přivýdělku.

Jak a kde hledat práci?

Nalézt práci, která bude poměrně slušně ohodnocena, a setkáme se s pochopením ze strany zaměstnavatele, zní jako scifi. Četné průzkumy potvrzují, že tyto maminky mají mnohem lepší podmínky v menších firmách s rodinným zázemím a ve společnostech, kde je na vedoucí pozici rovněž žena. Ovšem nemusí být vše tak černé, jak vypadá. Poslední dobou se čím dál častěji lze setkat s velkými společnostmi hlásající „family friendly“ politiku. Ty bývají k časovým potřebám rodičů daleko vstřícnější a dokonce nabízejí příspěvky na zajištění denní péče o děti. Oblasti, kde je lepší šance na uchycení, jsou sociální sféra, pečovatelské služby, administrativa, pedagogika, účetnictví a další.

Nezbytná finanční rezerva

Jestli je něco opravdu pro matku samoživitelku nutností, pak je to finanční rezerva. Ovšem s minimálním příjmem, ale maximem nákladů není obstojnou finanční rezervu vůbec jednoduché vytvořit. Pro většinu matek je každý měsíc finančně napjatý a žije jak se praví z ruky do pusy. Nečekané výdaje tak mohou zapříčinit nespočet problémů. Z tohoto důvodu není od věci mít na svém účtu alespoň malou rezervu, kterou můžete, ale také nemusíte čerpat.

Není-li možné našetřit si svépomoci nějakou sumičku, vyřiďte si flexibilní úvěr, kde je možné čerpat do mínusu. Nepleťte si prosím s půjčkou. Flexi úvěr funguje podobně jako kontokorent či revolvingový úvěr. Výše čerpání úvěru se liší od bankovní společnosti. Například se jedná částku od 5 – 35 tisíc. Podmíněno to však je, aby byl vždy uhrazen denní úrok a poplatek za čerpání částky. Proto je lépe sáhnout na tuto pomyslnou rezervu jen v případě nutností.

Pomoc od státu

Vychováváte-li děti samy, máte nárok i na čerpání různých druhů příspěvků, bonusů. Přestože je obecně známo, že se drtivá většina maminek setká s nepochopením a kupou byrokracie, mohou vám tyto příspěvky značně ulehčit. Obrňte se tedy pořádně trpělivostí a s případnými dotazy se obracejte na Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo zdravotnictví a na Českou správu sociálního zabezpečení. Na jmenovaných úřadech by vám měli být schopni poradit, zda podmínky pro čerpání různých druhů příspěvků splňujete a co vše proto musíte vykonat. Můžete rovněž využít sociální a rodinné poradny, jež jsou provozovány většinou bezplatně.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte