Po svatbě se změně nevyhnete, ať chcete nebo ne!

Přejete si, aby vstup do manželství kompletně změnil váš život? Nebo naopak doufáte, že vše zůstane při starém? Jak ono slůvko ANO změní vaše partnerské soužití, to záleží především na přístupu. Z právního hlediska vám ale sňatek změní život, ať chcete nebo ne.

Co je tvoje, to je moje?

Momentem vzniku manželství nastává velký zvrat v oblasti majetku, závazků i dluhů, který upravuje zákon a až na výjimky ho nelze obejít. Do společného jmění manželů spadá, mimo věci osobní, získané darem nebo v dědickém řízení, takřka vše, co spolu za dobu manželství nabudete. A to jak věci hmotné, jako je například byt, tak i nehmotné, jako například dluh. Kalkulujte tedy s tím, že společně nebudete mít jen byt, ale i hypotéku, kterou jste si na něj vzali.

Finanční plusy manželství

Ani ve finanční oblasti nezůstává vše při starém, jelikož uzavření manželství zaručuje jisté daňové, důchodové a finanční výhody. Při splnění určitých podmínek můžete v daňovém přiznání uplatnit tzv. slevu na manželku, což se vám bude hodit hlavně s příchodem potomků. Také na případný vdovský či vdovecký důchod máte nárok pouze v případě, že jste byli manželé. A jestliže se rozhodnete pro společné financování koupě bytu či rekonstrukci, i v tomto případě lze získat oproti nesezdaným párům určité výhody. „Na trhu se objevují až do dvou let od svatby tzv. Novomanželské půjčky, díky kterým lze dosáhnout na vyšší půjčenou částku a zároveň na nižší úrok,” říká Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Nejenom práva, ale i povinnosti

Mimo nejrůznější finanční zvýhodnění získáte také větší práva. Vztahy v manželství totiž upravuje Občanský zákoník, který mimo jiné zaručuje manželům možnost zastupovat jeden druhého či navzájem získávat informace o zdravotním stavu. Vedle práv ale stanovuje i určité povinnosti.  Mít k sobě navzájem úctu, respektovat a podporovat se nebo si být vzájemně věrni – pokud by tyto zákonem dané „povinnosti“ byly opravdu plněny, rozvodovost by se jistě pohybovala v úplně jiných číslech.

Tradice versus dnešní realita

Další podstatnou změnou bývá minimálně pro jednoho z partnerů nové příjmení. V tomto případě ovšem pozor na mylně zažitá pravidla – stejně jako si při obřadu nemusíte vyměnit pouze prstýnky, tak ani příjmení si nemusí měnit pouze žena, ale i muž. Do praxe převedeno to pak vypadá nějak takhle: pokud se berou například Topinková s Česnekem, po svatbě se nemusí jmenovat zákonitě Česneková – Česnek, ale i Topinková – Topinka. Ať si nakonec příjmení změní žena nebo muž, musí se dotyčný připravit na zdlouhavé kolečko po úřadech a vyměnit si řidičský průkaz a pas, nahlásit nové osobní údaje v bance, pojišťovně a v mnoha dalších institucích.

Jaká cesta je opravdu ta pravá?

Z právního hlediska nelze změny, které po svatbě nastanou, až na drobné výjimky ovlivnit. Z hlediska partnerského však platí úplný opak – tam je totiž zase téměř všechno jen a jen na Vás. Představa, že uzavření manželství znamená konec práce na společném vztahu, může vést ke sklouznutí do stereotypu, který každý nemusí unést. Stejně tak snaha o vytvoření ideální obrazu toho, že v manželství je přeci všechno intenzivnější a šťastnější, nemusí být úplně správné. Všeobecná rada zkrátka není a ideální cestu musí najít každý novomanželský pár sám.


Řekněte ostatním, co si myslíte