Retro síťovky jsou opět v kurzu

Spousta z vás si zaručeně vzpomene na tašky zvané síťovky, které nosily naše maminky či babičky všude, kam se pohnuly. Byla skladná a kdykoliv po ruce. Jedinou výjimku v dnešní době tvoří pestrobarevnost. Legendární síťovka se hned po revoluci vytratila a nahradili jí igelitové tašky. Jen málokdo bude vědět, že se jedná o český vynález, který je populární i v zahraničí s příchodem ochrany životního prostředí.

Plastové a některé papírové tašky nesplňují ekologické požadavky a proto má návrat síťovky své opodstatnění. Síťovky patří mezi symboly 20. století. Konkrétně se jedná o léta 1948 – 1989. Pokud zapátráte v paměti, jistě si vybavíte svou babičku se síťovanou tašku napěchovanou nákupem. Síťovky byly k dostání jak pro účely nakupování tak vycházkové, tlumokové, ramenovky či loketní nebo sportovní.

Ekologické výrobky jednoznačně vítězí

Igelitové tašky představuji z ekologického hlediska dost závažný problém. Síťovky jsou mnohem ekologičtější variantou a nezamořují planetu. Skupina lidí reagovala na potřebu chovat se co nejohleduplněji k životnímu prostředí a obnovila výrobu českých síťovek. Síťované tašky dnešní doby jsou vyráběny z recyklovaných nebo organických materiálů. Jedná se například o PET láhve, konopí, bambus či bavlna.

Síťovanou tašku si můžete dokonce doma vyrobit sami ze starého a nepotřebného trička. Když zadáte do hledáčku, síťovka z trička, určitě vám vyjede spousta návodů, jak si takovou originální a moderní tašku doma vyrobit. Druhou variantou je vzít háček a přízi a tašku si uháčkovat. Pokud se však rozhodnete pro koupi síťované tašky, učiníte dokonce dobrý skutek, protože výtěžek putuje na ochranu životního prostředí.

Fotografie: swimming pool colorway bag Author: Arienne McCracken licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com


Řekněte ostatním, co si myslíte