Zumba – sportovní aktivita, která vás zvedne z gauče

O tom, že cvičení prospívá zdraví, bylo napsáno již mnoho. Přesto má spousta lidí problém začít cvičit. Ovšem tanec, to je jiné kafe. Nechte se unášet rytmem hudby a rozhýbejte své tělo zumbou. Cvičení má člověka těšit, věříme, že ne každého baví zvedat železa, proto může být právě zumba skvělým řešením, jak se začít hýbat.

Při redukci váhy je důležitý nejen jídelníček, ale i pravidelné cvičení, které by člověka mělo těšit. Právě zumba je vhodná na udržení fyzické kondice, pro hubnutí i formování pěkné postavy. U tohoto cvičení si nepřipadáte už tolik jako v klasické tělocvičně a rozhodně nemusíte vykonávat různé počty opakování a série. Zumba vás rozpumpuje, rozpálí, rozhýbe a nabudí v rytmu hudby. Spálíte tak kalorie, budete se bavit a ještě i tvarovat postavu.

Kde se zumba vzala?

Zumba je název odvozen ze španělského slangu – zumbare. A neznamená to nic jiného než rychle se hýbat a bavit se. V podstatě jde o taneční fitness program, jež se nese v rytmu latinsko-americké hudby, který spojuje prvky tance a aerobicu. Při zumbě se využívají základy salsy, merengue, reggaetonu, kuduro, cumbia a další. V hodinách pro pokročilé se pak nacházejí ještě i další taneční prvky: břišní tance, tango apod. Zumba se zrodila někdy v devadesátých letech minulého století zcela náhodou – jako improvizace, protože si její zakladatel na svou lekci zapomněl přinést kazetu s hudbou na aerobic. Pohyboval se celou hodinu tedy v rytmu výše zmiňovaných tanečních prvků. Tato improvizace sklidila aplaus a začalo se na ní dále pracovat. Otcem zumby je choreograf a kolumbijský trenér fitness Alberto Beto Perez.

Jak vůbec funguje?

Během zumby se střídá svižnější část s pomalou (tepová frekvence se udržuje v aerobním pásmu) a díky tomu dochází k výtečnému spalování tuků a velice efektivnímu formování postavy. Lekce trvá většinou hodinu a začíná zahřívacími cviky (warm-up), podobně jako u aerobicu. Nakonec zahřát a aktivovat svaly je typické pro jakékoliv cvičení. Během zumby se zapojují svaly celého těla. Tedy nohy, hýždě, paže, břicho. Lekce se ukončuje zpomalením tempa a samozřejmě strečinkem.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte