Rodiče a žáci si stěžují na české osnovy. Je na čase dát šanci alternativním školám

Podle průzkumu agentury NMS si až 30 % žáků prvního stupně stěžuje spolu s rodiči na dosavadní stav českého školství. A přidává se k nim i řada studentů středních škol. Chybí jim zejména výuka jazyků a individuální přístup ve výuce.

Pokud tak rodiče hledají alternativu pro vzdělání svých ratolestí, zbývá jim svěřit potomky do rukou alternativních stylů výuky typu Waldorfské, Montessori nebo Jenské školy, nabízí se inspirovat výukou v zahraničí a zvolit bilingvní vzdělávání.

Školy s vícejazyčným vzděláním

Mezi školy s vícejazyčným vzděláváním patří například Beehive, která navíc představuje ucelené česko-anglické vzdělávání od jeslí až po maturitu. Místní osmiletá jazyková škola je jakousi alternativou českým víceletým gymnáziím. S tou výhodou, že Beehive nabízí jako jediná škola v ČR unikátní bilingvní koncept, který propojuje osnovy u některých předmětů.

„Rodiče nejvíce oceňují možnost studentů zachytit nejenom český, ale také anglický vzdělávací program a tím si otevřít dveře do celého světa,“ říká Martina Přenosilová, ředitelka školy Beehive, a dodává, že se ve škole nejvíce osvědčil individuální přístup a studium zaměřené na projekty a řešení konkrétním výzev.

Studování v menších skupinách

V Česku si studenti kromě nekvalitní výuky jazyků stěžují také na přežitý zvyk memorování a nedostatek rozvíjení kritického myšlení. V Beehive se tomu chtějí vyhnout například tím, že tu studenti studují v menších skupinách, kde je dost času a prostoru na individualitu každého z nich.

Pokud chtějí rodiče začít s bilingvním vzděláváním co nejdříve – mohou zapsat děti do Beehive ještě před začátkem povinné školní docházky, zapsat je mohou do jeslí nebo anglicko-české mateřské školy.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte