Rozhovor s panem Milošem Škorpilem – Je běhání zdraví prospěšné?

O tom, že pohyb je pro lidské zdraví nesmírně důležitý a přínosný není pochyb. Mnoho lidí na běhání z nedostatku informací zanevřelo, což je velká škoda. Při běhání se aktivuje celá škála vašich svalů a to nemluvíme o spálení nemalého množství kalorií. Ale konec řečí, podíváme se na běh pod lupou. Zkusili jsme, vyzpovídat pana Miloše Škorpila, který je největší propagátor v běhu. Založil běžeckou školu a řada jeho výkonů je zapsána dokonce v Guinnesově knize rekordů. Pokud vás běhání zajímá, určitě neváhejte sledovat náš Běžecký seriál. Těšit se můžete na další zajímavé otázky a odpovědi.

Jak se stavíte k mýtům, že běhání ničí kolena?

Osobně si nemyslím, že by pravidelný běh nějakým zvláštním způsobem škodil našim kolenům. Pokud vás ovšem při běhu kolena bolí, a proto máte pocit, že s ním musíte skončit, abyste si je nezničili, rozhodně to není pravda. Bolesti totiž mohou mít hned několik příčin (špatný běžecký styl, obuv nebo tempo), na které pokud se zaměříte a uděláte příslušné změny, bolesti jistě přejdou. Ohledně bolestivosti kolen je problém spíš nedostatek pohybu, kdy nedochází k dostatečnému prokrvování periférií a tím pádem i k dostatečnému zásobení oblasti kloubů látkami, které tělo používá k tvorbě například kolagenu. Takže obavy z toho, že škodí svým kolenům, by měli mít spíš ti, co neustále sedí a nehýbou se.

Na co by se nejvíce měli zaměřit začátečníci?

Většina lidí si myslí, že na tom, jak běhat, se přeci nedá nic zkazit. Prostě si nazuje boty, vezme vodu, zvolí trasu aběhání vyběhne. I na běhání se ale dá leccos zlepšovat, a pokud jste navíc úplní začátečníci, tak i mnoho naučit. Už jste někdy slyšeli o běžci „skokanovi“ či „nosiči rukou“?  Pokud ne, nastudovat si základy běžeckého stylu není na škodu. Dále zaměření se na práci rukou a správné dýchání je velmi důležité, jelikož právě to jsou detaily, které vás mohou posunout k nastavenému běžeckému cíli.


Řekněte ostatním, co si myslíte